Jedná se o japonskou masážní techniku, jejíž teoretickou základnu poskytuje tradiční čínská medicína. Pracuje se se systémem akupunkturních drah a energetických bodů, ale na rozdíl od akupunktury se nepracuje jehlami, ale tlakem prstů, dlaní, a dle potřeby – s ohledem na stav klienta i koleny, lokty nebo chodidly. Tímto se znovu nastoluje energetická rovnováha těla.
Základním principem Shiatsu – je tedy napomáhat masírovanému spojit se s léčivou schopností vlastního těla, a výrazně tak pomoci obnovit jeho zdraví v celém komplexu . Tato metoda přirozeně ovlivňuje nejenom fyzické, ale také psychické a mentální aspekty ošetřovaného. (Mnohokrát vyzkoušeno na dlouhodobě nemocných – klientech Agentur domácí zdravotní péče – včetně trvale ležících a to s dobrými ohlasy)
Jaké dráhy a tedy orgány budeme ošetřovat, vyplyne buď z našeho rozhovoru s klientem, diagnostiky dle tradiční čínské medicíny a pokud nebudete mít náladu ani na jedno, řekne nám tělo samo, co by rádo a co potřebuje.
Při tomto ošetření shiatsu je velice úzká spojitost s emocionalitou, psychikou, může dokonce pomáhat zpracovávat nějaká životní témata, či postoje. Je proto vhodné, mít v den ošetření trochu prostoru pro sebe a pít více vody.
Masáž se provádí dle stavu klienta buď na podložce (futon ) na zemi nebo v případě potřeb klienta na lehátku u ležících pacientů u nich doma na lůžku.
A v čem může shiatsu pomoci?
* Velmi účinně pomáhá řešit nejrůznější bolesti po těle a to zejména i chronického charakteru– dlouhodobé bolesti hlavy, zad, kloubů, žaludku, svalové bolesti a mnoho dalších.
* Dále premenstruační problémy, otoky, zvýšenou kazivost zubů, náchylnost k lámavosti kostí, neplodnost, problémy s kojením, celková únava (syndromy chronické únavy) apod.
* Shiatsu pomáhá zklidňovat podrážděnost, úzkostné stavy, poruchy paměti, přetíženou psychiku, nespavost nebo celkovou psychoemocionální nevyrovnanost…
* Může pomoci přemoci únavu, zvýšit obranyschopnost těla nebo harmonizovat funkci vnitřních orgánů.
* Vynikajíci jako prevence a celkový rozvoj osobnosti.
* Těhotenství – nedoporučuje se v prvních třech měsících, v následujících měsících však může ulevit od ranních nevolností, bolestí bederní páteře, hlavy, případně navázání lepšího vztahu matky a plodu a další stabilizaci stavu matky.